tworzenie szablonów WodPressCMS WordPress to aktualnie najpopularniejszy system zarządzania treścią. Panel zarządzania jest prosty w obsłudze a oprócz tego możemy w łatwy sposób rozszerzyć jego możliwości instalując wtyczki, które pomogą wzbogacić naszą stronę o nowe funkcjonalności.

Popularność tego systemu sprawia, że mamy możliwość instalowania szablonów wybierając z szerokiej gamy darmowych jak i płatnych opcji. Wszystkie te benefity wpływają na to że WordPress jest często pierwszym wyborem systemu do zarządzania treścią.

Co jednak jeśli chcemy nadać naszemu serwisowi indywidualny charakter? Istnieje możliwość stworzenia własnego szablonu do WordPressa. WordPress posiada przejrzystą architekturę do tworz Jakie technologie powinniśmy znać żeby przystąpić do pracy nad własnym motywem? Przede wszystkim najważniejsze będą tutaj podstawy HTML i CSS. Oprócz tego niezbędna okaże się także znajomość języka PHP, na którym opiera się WordPress a co za tym idzie spotykamy go także w kodzie szablonów do wyświetlania treści wygenerowanych w panelu zarządzania.

Etapy tworzenia szablonu WordPress

  1. Przygotuj pliki szablonu. Stwórz plik style.css, index.php i functions.php w katalogu o nazwie twojego szablonu.
  2. W pliku style.css umieść nagłówek z informacjami o szablonie, takimi jak nazwa, opis i wersja.
  3. Stwórz układ szablonu. W pliku index.php stwórz strukturę motywu wykorzystując do tego HTML i CSS. Możesz też skorzystać z wbudowanych funkcji WordPressa do wyświetlania treści na stronie. Przykładowe funkcje szablonu to na przykład the_title() lub the_content().
  4. W pliku functions.php możesz dodać dodatkowe funkcjonalności, takie jak widgety, menu czy dodatkowe skrypty.
  5. Aby załadować szablon w WordPressie umieść pliki szablonu w archiwum .zip i wgraj go w panelu zarządzania w sekcji motywy. Możesz też umieścić pliki bezpośrednio na serwerze w folderze wp-content/themes/nazwa-szablonu
  6. W panelu administracyjnym WordPress wybierz swój nowo dodany szablon z listy dostępnych motywów i aktywuj go.

Po wykonaniu tych kroków możemy cieszyć się naszym nowym szablonem na stronie. Jest to bardzo ogólny opis poszczególnych operacji. Na naszym blogu będziemy cyklicznie przedstawiać bardziej szczegółowe artykuły związane z szablonami do WordPressa.

Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej w temacie tworzenia stron na WordPressie.